.

مقالات عمران و ساخت و ساز


دال یا سقف کوبیاکس چیست؟

سقف کوبیاکس (Cobiax slab) یک سیستم دال دو محوری است که به منظور حذف بار اضافی ناشی از بتن غیرضروری مورد استفاده در سقف‌های ساختمانی اجرا می‌شود.

ضخامت سقف کوبیاکس و قیمت اجرای آن چگونه است؟

دیوار برشی بتنی و فولادی چیست؟

دیوار برشی (shear wall) یک عضو عمودی از ساختمان است که به منظور افزایش مقاومت ساختمان‌ها در برابر نیروهای جانبی مثل بارهای لرزه‌ای و باد طراحی می‌شود.

دیوار برشی بتنی و فولادی و بهترین محل اجرای آن

ژاکت فیبر کربن برای تقویت تیرها و ستون های بتنی

ژاکت فیبر کربن یک گزینه عالی برای تقویت خمشی تیرهای بتنی و افزایش ظرفیت باربری ستون‌های بتنی است. همچنین برای بازسازی سازه‌هایی که باید

ژاکت فیبر کربن برای تقویت تیرها و ستون های بتنی

بلوک هبلکس یا آتوکلاو چیست؟

بلوک هبلکس (به اختصار AAC) یکی از انواع مصالح و بلوک‌های ساختمان سازی است که از ترکیبی از کوارتز، گچ کلسینه، آهک، سیمان پرتلند، پودر آلومینیوم و آب

قیمت بلوک هبلکس، مشخصات و مزایای آن

سازه نگهبان خرپایی چیست؟

سازه نگهبان خرپایی (Truss Retaining Structure) روشی رایج جهت تثبیت خاک گودبرداری ساختمان‌ها در مناطق شهری است. سیستم پشتیبانی خرپایی، در مورد

سازه نگهبان خرپایی چیست و اجرای آن چگونه است؟

انکراژ یا مهارگذاری خاک گود

انکراژ یا مهارگذاری خاک (soil anchorage method) یکی از روش‌های پایدار کردن خاک گودبرداری است که در آن، لایۀ مقاوم خاک را به لایۀ فعال خاک می‌دوزند.

انکراژ یا مهارگذاری خاک گود و مزایا و معایب آن

روش مهار متقابل یا استرات چیست

روش مهار متقابل (Braced Excavations/Cross-Lot) یک روش حفاری مهاربندی شده برای جلوگیری از تغییر مکان‌های جانبی در گودهای با عرض کم و عمیق است.

روش مهار متقابل یا استرات چیست و چه مزایایی دارد؟

تاپ داون تکنیکی معکوس برای ساخت ساختمان از بالا به پایین

روش تاپ داون (Top-down construction) تکنیکی معکوس برای ساخت ساختمان از بالا به پایین و پیشگیری از ریزش دیواره گودهای حساس و عمیق در ساختمان

روش تاپ داون تکنیک ساخت ساختمان از بالا به پایین

دیوار برلینی یا سولجر پایل

سولجر پایل یا دیوار برلینی، راهی برای تثبیت خاک و یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها و سیستم‌های مهار گود است که در حفاری‌های عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای سولجر پایل چیست و اجرای آن چگونه است؟

گواهی پایان کار ساختمان چیست؟

گواهی پایان کار ساختمان برگه‌ای است که از طرف شهرداری صادر می‌شود تا گواه این باشد که سازه شما بر اساس مقررات ملی ساختمان و اصول فنی بنا شده است.

گواهی پایان کار ساختمان نوساز و قدیمی چقدر زمان می برد؟

 1 2 3