ارائه فاکتور رسمی

خدمات قابل ارائه در این سرویسفاکتور رسمی فروش چیست و چه تفاتی با فاکتور غیر رسمی دارد؟

فاکتور رسمی فروش به کلیه فاکتورهایی اتلاق می‌شود که زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی هستند. در مورد بسیاری از کالاها، می‌توان گفت برگه فروش رسمی به عنوان برگه ضمانت کالا محسوب می‌شود. زیرا بیانگر اطلاعات کامل فروشنده و خریدار و تاریخ مبادله کالا است. ارائه برگه فروش رسمی، ربطی به بزرگ بودن یک شرکت، کارگاه یا مجموعه کاری ندارد و در صورتیکه خریدار از فروشنده درخواست فاکتور فروش رسمی کند و فروشنده از ارائه آن امتناع ورزد، مشمول جریمه خواهد شد. اما تفاوت برگه فروش رسمی با فاکتور رسمی صوری، فاکتور غیر رسمی و پیش فاکتور چیست؟ با آنلاین سازه همراه باشید.

 

فاکتور رسمی فروش چیست؟

بیشتر خریداران، به ویژه خریداران کالاهای بزرگ و با ارزش نقدی بالا، ترجیح می‌دهند خرید خود را علاوه بر ضمانت، همراه با یک فاکتور دریافت کنند؛ اما فاکتور رسمی!

خریدهایی که با ارائه فاکتور فروش رسمی صورت می‌گیرد، شامل مالیات بر ارزش افزوده می‌گردد. مالیات بر ارزش افزوده، شامل 9 درصد از کل مبلغ فاکتور است و در مورد تمامی کالاها (بجز آن دسته از کالاهایی که از مالیات معاف‌اند) اعمال می‌گردد. شرکت‌هایی که فاکتور فروش رسمی ارائه می‌دهند، ملزم به پرداخت مالیات به دولت هستند. این پرداخت خود کمکی است به افزایش بودجه امور دارایی و مالیاتی کشور. به همین دلیل، برگه فروش رسمی به عنوان نوعی ضمانت (ضمانت کالا و ضمانت قانونی بودن فعالیت فروشنده) محسوب می‌شود.

 

ارائه فاکتور رسمی تمامی خدمات به مشتریان شرکت آنلاین سازه

شرکت مهندسی آنلاین سازه، تمامی خدمات خود را با ارائه فاکتور فروش رسمی به مشتریان گرامی تقدیم می‌کند. جهت بهره‌مندی از خدمات طراحی و اجرایی در زمینه معماری و عمران و خرید انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی، با ما تماس بگیرید: 66396090 – 021.

برای استفاده از خدمات آنلاین، از منوی موجود در بالای صفحه سایت، وارد بخش مورد نظرتان شوید. همچنین می‌توانید با استفاده از آیکون ذره بین که در بالای صفحه قرار دارد، موضوع مورد نظر خود را پیدا کنید. در منوی خدمات تخصصی و فروشگاه آهن آلات، با کلیک بر روی هر آیتم، تمهیداتی فراهم شده است که بتوانید ثبت سفارش یا درخواست آنلاین داشته باشید. ارائه پیش فاکتور به صورت آنلاین در بخش آهن آلات وجود دارد. در بخش خدمات تخصصی نیز بالای هر موضوعی که کلیک کنید، دکمه سبز رنگ درخواست خدمات وجود دارد که جهت درخواست به صورت آنلاین می‌توانید اقدام کنید. از مشاوره رایگان امور ساختمانی متخصصان ما بی‌بهره نمانید. آنلاین سازه همراه شما تا پلۀ آخر...

 

تعریف کوتاهی از فاکتور غیر رسمی، رسمی و پیش فاکتور

فاکتور غیر رسمی یک برگه یا سند تجاری است که از سوی فروشنده برای خریدار صادر می‌شود. در این برگه محصولات، مقدار یا تعداد محصول، قیمت‌ها و همچنین خدماتی که توسط فروشنده برای خریدار ارائه می شود درج می‌گردد.

برگ فروش رسمی نیز یک برگه یا سند است که محتوای آن بر اساس قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی تنظیم می‌شود. فروشنده موظف است تمام آیتم های موجود در این برگه را در زمان فروش کالای خود پر کند. فاکتور رسمی به عنوان فاکتور مالیاتی یا فاکتور دارایی نیز شناخته می‌شود.

پیش فاکتور یک برگه یا سند است که به عنوان پیشنهاد فروش، از طرف فروشنده به خریدار ارائه می‌شود. در این برگه، قیمت کالا و همچنین خدمات و شرایط فروش مشخص می‌شود. پیش فاکتور به درخواست خریدار ارائه می شود و به نام وی صادر می‌گردد. در صورتی که قیمت کالا و همچنین خدماتی که از سوی فروشنده به مشتری ارائه می‌شود مورد قبول مشتری واقع شود، نوبت به صدور فاکتور اصلی می‌رسد. این فاکتور می‌تواند رسمی یا غیر رسمی باشد.

 

تفاوت فاکتور غیر رسمی با رسمی چیست؟

فاکتورهای فروش رسمی تفاوت‌های متعددی با فاکتورهای فروش غیر رسمی دارند؛ هم به لحاظ ظاهری و هم به لحاظ ارزش‌های قانونی.

 • در صدور فاکتور غیر رسمی از هیچ قانونی تبعیت نمی‌شود اما صدور فاکتور رسمی تحت قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی است.
 • شماره حساب واریز در برگه های فروش رسمی با انواع غیر رسمی متفاوت است.
 • درج شماره ثبت شرکت و شناسه ملی شرکت در فاکتورهای غیر رسمی لازم نیست.
 • برگه فروش رسمی ارزش قانونی دارد و می‌توان آن را به دارایی تحویل داد در حالی که فاکتور غیر رسمی چنین حالتی را ندارد.

 

مزیت های برگه فروش رسمی چیست؟

با ارائه فاکتور رسمی این امکان برای خریدار فراهم می‌شود که بتواند خرید خود را پیگیری کند. زیرا در فاکتورهای رسمی، کالای خریداری شده می‌بایست عیناً با آنچه که در فاکتور قید شده است مطابقت داشته باشد. با توجه به این که برگه‌های رسمی تحت وزارت دارایی هستند، امکان پیگیری قانونی را برای مشتری فراهم است. بنابراین، چنانچه فروشنده در فروش کالای خود تخطی کرده باشد، خریدار می‌تواند اقامه دعوی کند. به طور کلی، چنانچه حقوق خریدار به هر دلیلی در زمان خرید ضایع شود، با وجود برگه فروش رسمی، امکان پیگیری های قانونی وجود دارد. به عنوان مثال، در صورتی که کالای خریداری شده با آنچه که در فاکتور قید شده است همخوانی نداشته باشد، مشتری می‌تواند حق و حقوق خود را پیگیری کند. بنابراین، با دریافت برگ فروش رسمی، از سوء استفاده‌های بازاری که ممکن است برخی افراد سود جو داشته باشند، در امان می‌مانید.

ارائه فاکتور فروش رسمی به مشتری مزیت هایی نیز برای فروشنده دارد؛ از جمله:

 • نشانی از صحت، درستی و قانونی بودن کسب و کارتان دارد.
 • سبب جلب اعتماد مشتریان می‌شود.
 • می‌تواند عاملی برای یک همکاری قانون‌مند با مشتریان باشد.

 

اطلاعاتی که برای صدور برگه فروش رسمی لازم است

مهمترین موردی که برای صدور برگه فروش رسمی لازم است، شماره ثبت شرکت است. نام و مشخصات شرکت می‌بایست به طور کامل و بدون اختصار ارائه و درج شود. زمانی که جهت درخواست فاکتور فروش رسمی مراجعه می‌کنید، کد ملی و سایر مشخصات خود را دقیق ارائه دهید. پس از ثبت، از صحت مشخصاتی که ارائه کرده‌اید اطمینان حاصل کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید.

اطلاعات دیگری که برای صدور برگ فروش رسمی لازم است عبارتند از:

 • آدرس کامل شرکت یا کارگاه (محل کار).
 • کد پستی.
 • شماره تلفن ثابت محل کار.
 • شناسه ملی و کد اقتصادی شرکت.
 • عکس کارت ملی مدیر مجموعه (در صورتی که فاکتور به نام شخص باشد؛ نه شرکت).

 

برگه فروش رسمی از چه بخش هایی تشکیل می شود؟

 1. بخش مشخصات فروشنده و خریدار.
 2. بخشی برای درج مشخصات کالای مورد معامله و خدماتی که ارائه می‌شود.
 3. محتوای خارج از جدول.

مشخصات فروشنده و خریدار

در بخش مشخصات فروشنده و خریدار در صدور فاکتور رسمی، باید موارد زیر درج شود:

 • نام شخص حقیقی یا حقوقی
 • شماره اقتصادی
 • شناسه ملی
 • نشانی کامل استان: شهر، شهرستان و نشانی شرکت، کارگاه یا محیط کار رسمی
 • کد پستی (10 رقمی)
 • تلفن / نمابر

 

بخش مشخصات کالا و خدمات

بخش مشخصات کالا و خدمات مورد معامله نیز شامل موارد زیر است:

 • شرح کالا / خدمات
 • تعداد / مقدار
 • واحد اندازه گیری
 • مبلغ واحد (ریال)
 • مبلغ کل (ریال)
 • مبلغ تخفیف (ریال / درصد)
 • مبلغ کل پس از تخفیف (ریال)
 • جمع مالیات و عوارض (ریال)
 • عوارض با احتساب تخفیف مبلغ کل بعلاوه جمع مالیات

 

محتوای خارج از جدول در برگه های فروش رسمی

 • شماره سریال و تاریخ که می‌بایست در بالای برگه درج شود.
 • مهر و امضای فروشنده و خریدار که می‌بایست در بخش پایینی برگه درج گردد.
 • شرایط و نحوه فروش که یا نقدی است یا غیر نقدی.

 

گواهی ارزش افزوده

زمانی که شما خرید می‌کنید، یک فاکتور دریافت می‌کنید که در آن، مشخصات و قیمت محصول خریداری شده، درج شده است. در صورتیکه، مبلغ اندکی بر مبلغ محصول خریداری شده اضافه شود و شما ملزم به پرداخت آن شوید، فاکتور خرید شما، یک برگه فروش رسمی است. مبلغ اندکی که بر مبلغ محصول خریداری شده اضافه گردیده است، ارزش افزوده نام دارد. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که یکی از عواملی که نشان می‌دهد فاکتور دریافتی شما رسمی است یا غیر رسمی، وجود همین مقادیر ارزش افزوده و درج عبارت ارزش افزوده در برگه خرید است. فرقی ندارد خرید یا معامله شما کوچک باشد یا بزرگ، گواهی ارزش افزوده در تمامی برگه‌های فروش رسمی اعمال می‌شود. فاکتور رسمی بدون ارزش افزوده وجود ندارد!

 

فاکتور رسمی صوری چیست و چه تفاوتی با برگه فروش رسمی دارد؟

تا اینجا با انواع برگه های فروش آشنا شدید. اما نوع دیگری از این برگه‌ها وجود دارد که با عنوان فاکتور رسمی صوری معروف است. این برگه فروش، همانطور که از اسمش پیداست، حالت صوری دارد و در واقع، ارزش و قانون مدار بودن فاکتور رسمی واقعی در مورد آن صدق نمی کند. برگه‌های رسمی صوری به راحتی توسط اداره مالیات قابل استعلام و شناسایی هستند. بنابراین، صادر کننده های چنین فاکتورهایی که قانون‌مند نیست، مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت. زیرا چنین افرادی، به جهت سوء استفاده از ارزش‌هایی که برگه فروش رسمی دارد، به چاپ و صدور انواع صوری روی می‌آورند. فاکتور صوری به دلیل قانونی نبودن، مالیات و مجازات‌های سنگین در پی دارد. علاوه بر این، طبق ماده 274 و 279 اصلاحیه قانون مالیات، خرید فاکتور صوری ممکن است حتی زندان به دنبال داشته باشد.