>
تیرآهن

قیمت تیرآهن 12، 14، 16 و 18 اصفهان، فایکو، اهواز


قیمت تیرآهن
ذوب آهن اصفهان
جزئیات قیمت
detail تماس بگیرید
detail 3558180 تومان
detail 27620 تومان
detail 4307270 تومان
detail 27430 تومان
detail 5289090 تومان
detail 27430 تومان
detail 6319090 تومان
detail 28650 تومان
detail 7817730 تومان
detail 27990 تومان
detail 9082730 تومان
detail 27060 تومان
detail 11009174 تومان
detail 27060 تومان
detail 11891820 تومان
detail 29120 تومان
قیمت تیرآهن
فایکو
جزئیات قیمت
detail تماس بگیرید
detail 3636360 تومان
detail تماس بگیرید
detail 4545450 تومان
detail تماس بگیرید
detail 7272730 تومان
قیمت تیرآهن
اهواز
جزئیات قیمت
detail 25150 تومان
detail 25150 تومان
detail تماس بگیرید
detail تماس بگیرید
detail تماس بگیرید
قیمت تیرآهن
یزد
جزئیات قیمت
detail 3944954 تومان
detail 4409090 تومان
detail 5779816 تومان

تیرآهن (I-Beam) یک مقطع فولادی پُر کاربرد در ساختمان‌سازی و صنعت است، طول آن 12 متر می‌باشد و ساختار آن از یک بدنه به نام جان و دو بال تشکیل شده است. این دو بال، عمود بر جان هستند. سطح مقطع I-Beam، شبیه حرف I انگلیسی است. این محصول تحت دو استاندارد IPE و INP و در سایز 8 تا 30 سانتیمتر تولید می‌شود. منظور از سایز تیرآهن، ارتفاع جان است. کشورهای اروپایی و ایران، از استاندارد IPE و کشورهایی مانند چین و روسیه، از استاندارد INP برای تولید این محصول استفاده می‌کنند. تفاوت تیرآهن‌های IPE و INP در ضخامت بال‌شان است. به این صورت که در IPE ضخامت بال ثابت و بدون تغییر است؛ اما در INP با از فاصله گرفتن از جان، ضخامت بال کاهش می‌یابد. قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان، فایکو، اهواز و یزد سایز 14، 16، 18، 20، 22 تا 30، در لیست جداول قیمت همین صفحه درج شده و بروز رسانی می‌شود.

جهت خرید و تأمین بی‌واسطۀ انواع تیرهای فولادی، با شرکت مهندسی آنلاین سازه در تماس باشید. پس از استعلام قیمت و تأیید قیمت تیرآهن از سوی مشتری، محصول را در اسرع وقت به دست‌تان می‌رسانیم. برشکاری و سایر خدمات مربوطه نیز ارائه می‌شود. سرعت در ارائه خدمات، امکان عودت بار تا دو روز و پرداخت وجه در محل، وجه تمایز ماست. با ما تماس بگیرید: 66396090-021

تیرآهن

قیمت تیرآهن و نکات قابل توجه برای خرید

عرضه تیرهای فولادی به دو صورت انجام می‌شود: شاخه‌ای و کیلویی. تیرهای I شکل و لانه‌زنبوری به صورت شاخه‌ای فروخته می‌شود. بنابراین، قیمت آن‌ها بر اساس هر شاخه تعیین می‌گردد. لیست قیمت روز تیرآهن، در ادامه و در جداولی ارائه شده است.

می‌توانید خرید خود را به صورت آنلاین نیز انجام دهید. قبل از آن، به منظور اطمینان از قیمت لحظه‌ای، با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید: 90000011 

بعد از سفارش کالای مورد نظرتان، یک پیش‌فاکتور برای شما تدوین و ارسال می‌شود. پس از تأیید قیمت‌ها در پیش‌فاکتور از سوی شما، بار ارسال خواهد شد. بار طی یک روز کاری به دست‌تان خواهد رسید. مشتری می‌تواند وجه نهایی را پس از  دریافت بار و تأیید آن پرداخت کند.

اطلاعات مفید در زمان خرید تیرآهن

 • پرکاربردترین سایزهای تیر آهن کدامند؟ 14، 16، 18، 20 و 22
 • استاندارد طول IPE و INP چقدر است؟ 12 متر است. شرکت آنلاین سازه بنا بر درخواست مشتری، طول‌های سفارشی نیز عرضه می‌کند.
 • مهمترین کارخانه‌ها و برندهای تولید کننده در ایران کدامند؟ کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان، اهواز، فایکو و تبریز، از مهمترین و بهترین برندهای این محصول در ایران به شمار می‌روند. قیمت تیرآهن هر یک از کارخانه های فوق هر روز در لیست جداول قیمت موجود در همین صفحه، بروز رسانی می‌شود.
 • بهترین و باکیفیت‌ترین برند تیرآهن در ایران چیست؟ تیرآهن ذوب آهن اصفهان. محصول این کارخانه کیفیت بالاتری داشته، از استانداردهای جدول اشتال تبعیت می‌کند و نسبت به سایر کارخانه‌ها و برندها سنگین‌تر است.
 • تفاوت تیر IPE با INP چیست؟ در IPE انتهای بالِ تیر صاف و نوک تیز است اما در INP انتهای بالِ تیر انحنا دارد. تولیدات کارخانه‌های ایران از نوع IPE است؛ یعنی انتهای بال تیرهای ایرانی، صاف و نوک تیز است.
 • آنلاین سازه خدمات برش هم ارائه می‌دهد؟ بله، خدمات برش با CNC و هوا برش، در اندازه‌های دلخواه وجود دارد.

خرید تیرآهن از آنلاین سازه

خرید تیرهای فولادی مورد نیاز خود را از شرکت مهندسی آنلاین سازه انجام دهید چون:

 • کارشناسان ما از ابتدا تا انتهای فرایند خرید همراه شما بوده و در صورت بروز هر مشکلی، تا رفع کامل آن در کنار شما خواهند بود.
 • عرضه فروش این آهن آلات، جزء خدمات تخصصی ماست؛ آنلاین سازه محصول مورد نیاز شما را با بهترین کیفیت و با قیمت کارخانه ارائه می‌دهد.
 • به منظور رضایت خاطر مشتری، دریافت وجه نهایی در محل تحویل بار صورت می‌گیرد.
 • جهت افزایش اعتماد مشتریان گرامی، امکان عودت بار تا دو روز کاری وجود دارد.
 • امکان بارگیری از نزدیک‌ترین بنگاه یا کارخانه نزدیک به محل پروژه شما وجود دارد. این امکان هزینه حمل و نقل می‌کاهد و برای مشتری مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

نمودار هفتگی و ماهانه از روند قیمت تیرآهن

به دلیل نوسانات زیاد نرخ خرید و فروش محصولات فولادی، از جمله تیرآهن، بسیاری از خریداران، برای داشتن خرید مقرون به صرفه و به دور از ضرر، تمایل دارند همواره نموداری از روند قیمت هفتگی و ماهانه محصولات را مشاهده و بررسی کنند. ما تمهیداتی فراهم کرده‌ایم تا شما به راحتی با مراجعه به جدول قیمت تیرآهن و با کلیک بر آیکون نمودار و همچنین آیکون جزئیات، تغییرات روند قیمت ها ملاحظه کرده و با خیال راحت‌تر، برای خرید تصمیم‌گیری نمایید.

محاسبۀ وزن تیرآهن و رابطۀ آن با قیمت تیرآهن

وزن بر قیمت خرید تیرآهن تأثیر بسزایی دارد. برای محاسبه وزن تیرآهن، عرض بال، ضخامت بال، ارتفاع جان و ضخامت جان لازم است. برای این منظور، می‌توانید از جدول اشتال استفاده کنید. به عنوان مثال، از جدول اشتال، قسمت IPE وزن یک متر از سایز مقطع مورد نظر را برداشت کرده و در طول آن ضرب می‌کنیم. طول هر شاخه در ایران 12 متر است و در شاخه‌های 12 متری تولید می‌شود. جدول اشتال معتبرترین مرجع در تعیین وزن تمامی مقاطع فولادی، از جمله تیرهای فولادی است.

برای محاسبۀ وزن دوبل، کافیست طول تیر را دو برابر در نظر بگیرید.

جدول وزن IPE

وزن تیرآهن 14 و 16 تبریز به ترتیب 137 و 230 کیلوگرم است. وزن تیر 14 و 16 کرمانشاه نیز به ترتیب 130 و 170 کیلوگرم است. کارخانه بناب IPEهای خود را در سایز 14 تولید می‌کنند که وزن آن 125 کیلوگرم است. IPE برند ماهان در سایزهای 14، 16 و 18 تولید می‌شود که وزن هر کدام به ترتیب 115، 160 و 200 کیلوگرم است. سایز و وزن سایر برندهای معروف را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید. در این جدول می‌توانید به راحتی تفاوت تیرآهن اصفهان با فایکو و آرین را ملاحظه کنید. بدیهی است که سایز بر وزن و در نهایت قیمت تیرآهن تأثیر گذار است.

جدول وزن تیرآهن معمولی IPE

تیرآهن چیست و چه کاربردی دارد؟

تیرآهن معمولی (به انگلیسی: I-Beam) یکی از مهمترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت و ساخت و ساز است. این محصول از یک بدنه و دو بال تشکیل شده است. وقتی از مقطع عرضی به آن نگاه کنید، شکلی شبیه حرف I انگلیسی دارد. زیرا ارتفاع بدنۀ آن، نسبت به عرض بال‌ها بیشتر است. جنس I-Beam معمولاً از فولاد است؛ اما ممکن است از آلیاژهای دیگر مثل آلومینیوم و استنلس استیل (تیر استیل) نیز ساخته شود. تفاوت تیر معمولی (I شکل) با تیر هاش (H شکل)، در میزان پهنای جان و همچنین ضخامت بال و جان است. این امر بر میزان مقاومت نهایی این دو محصول و در نتیجه بر قیمت آن‌ها تأثیرگذار است.

بیشترین کاربرد تیر آهن I در ساختمان‌سازی، جهت ساخت در ساخت تیر و ستون است در سازهای مسکونی و تجاری است. علاوه بر این، در قاب‌بندی وسایل نقلیه، ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات، ساخت سکوهای دریایی و منو ریل نیز کاربرد دارد. I-Beamها همچنین برای تولید سپری آهنی استفاده دارند.

تیر I بسته به متریال یا موادی که در ساخت آن به کار می‌رود، به سه روش تولید می‌شود:

 1. نورد گرم که رایج‌ترین روش است.
 2. نورد سرد.
 3. اکستروژن.

هر یک از این روش های تولید، بر قیمت تیرآهن مؤثر است.

تیرچه‌های فولادی نورد شده (rolled steel joist) که به اختصار RSJ نام دارند، متداول‌ترین نوع تیر آهن I هستند که در استانداردهای انگلیس و اروپا به ترتیب به عنوان Universal Beams (UBs) و Universal Columns (UCs) شناخته می‌شود. UCها بیشتر برای جهت گیری عمودی برای حمل بارهای محوری مانند ستون‌ها در ساختمان‌های چند طبقه مناسب هستند.

تیرآهن چیست؛ مشخصات و استانداردهای تیرآهن

 

ویژگی‌ها و مشخصات فنی تیرآهن

 • هر تیر اهن از سه بخش تشکیل شده است: یک جان و دو بال.
 • این دو بال‌ به موازاتِ هم در امتداد جان تیر و عمود جان قرار دارند.
 • در اصطلاحات فنی، به "جان تیر آهن" (web) و به بال‌های آن (flange) می‌گویند.
 • فشاری که بر تیر وارد می‌آید، توسط بال‌ها و جان تحمل می‌شود. میزان مقاومت در برابر تنش و بارهای وارده، با اندازۀ تیر (طول بال‌ها و جان) مرتبط است. بال در برابر نیروهای خمشی و جان در برابر نیروهای برشی مقاومت می‌کند. 
 • سایز از دیگر مشخصات فنی تیرهای فولادی است و واحد آن سانتیمتر است. این محصولات در سایز 8 تا 30 سانتیمتر تولید می‌شوند. به طور کلی، سایزهای 14، 16، 18، 20 و 22 پرکاربردترین هستند.
 • منظور از سایز تیرآهن، ارتفاع جان (web) است.
 • INP و IPE از استانداردهای تولید تیرآهن می‌باشد. IPE استانداردی است که در ایران و کشورهای اروپایی استفاده می شود. INP استاندارد مورد استفادۀ کشورهایی مانند روسیه و چین است.
 • در تیرهای IPE ضخامت بال در سرتاسر تیر اهن ثابت است. در تیرهای INP ضخامت بال از سمتِ جان به سمت لبۀ تیر، کم می‌شود.

جهت درک بهتر این مشخصات، تصویر موجود در ابتدای متن مقاله را ببینید.

اصطلاحات کاربردی و اختصارهای رایج تیر آهن در دنیا:

اصطلاحات کاربردی و اختصارهای انواع تیرآهن

اصطلاحات حروف اختصاری
ارتفاع بال H
ضخامت بال Tg
عرض بال b
ضخامت جان ts
سطح مقطح A
وزن هر متر G

انواع تیرآهن و استانداردهای آن

 1. تیر آهن I شکل.
 2. تیر آهن H شکل یا همان هاش.

تیرآهن معمولی و هاش، برخی اوقات با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. I-Beam کاربرد تقریباً مشابهی با هاش دارد؛ اما بال آن‌ باریک‌تر است. تیر I یک فرم بسیار کارآمد برای تحمل بارهای خمشی و برشی است. از طرف دیگر، به دلیل آنکه ظرفیت سطح مقطع آن در جهت عرضی کاهش یافته است، در تحمل پیچش ناکارآمد است. از تیر فولادی I می‌توان برای فواصل 10 تا 30 متر استفاده کرد؛ اما نوع هاش می‌تواند برای دهانه‌های تا بیش از 100 متر هم استفاده شود. از این رو، قیمت تیرآهن معمولی نسبت به H پایین‌تر است.

استانداردها

 • INP از استانداردهای I-Beam در کشورهایی مانند چین و روسیه است.
 • IPE از استانداردهای I-Beam در ایران و اروپا است.

هر کدام از استانداردهای مذکور، ویژگی‌ها و کاربرد خاص خودشان را دارند که در ادامه توضیح داده شده است.

تفاوت قیمت تیرآهن INP با IPE

همانطور که در شکل زیر دیده می‌شود، در IPE ضخامت بال‌ها از نوک بال تا محل اتصال بال به جان، یکنواخت و یک اندازه است. ضخامت جان IPE نسبت به INP کمتر و عرض بال آن بیشتر است. زمانی که به مقطع INP نگاه می‌کنیم، شیب ملایمی را از نوک بال به محل اتصال بال به جان می‌بینیم. بنابراین، از مشخصه‌های INP این است که ضخامت بال ها از نوک بال به سمت محل اتصال بال به جان، افزایش می‌یابد. IPE و INP از جمله محصولات وارداتی هستند. چین و روسیه هر دو نوع را تولید می‌کنند و هر دو نوع در ایران موجود است. در زمان خرید، تفاوت آن‌ها را در نظر داشته باشید. قیمت IPE پایین‌تر از INP است.

تفاوت بین تیرآهن IPE و INP

 

IPE سایز و مشخصات فنی تیرآهن های

قیمت تیرآهن لانه زنبوری

برای اینکه تیر آهن بتواند تنش‌های خمشی را بهتر تحمل کند، جان را به صورت ذوزنقه برش داده و آن را به هم جوش می‌دهند. حفره‌هایی که در طول جان هستند، شش ضلعی و شبیه لانه زنبور است. به همین دلیل به آن‌ها تیرآهن‌های لانه زنبوری گفته می‌شود. وجود حفره در این مقاطع، از یک طرف باعث سبک شدن وزن شده و از طرف دیگر، باعث کاهش مقاومت برشی می‌شود. قیمت تیرآهن لانه زنبوری نسبت به انواع معمولی (INP و IPE) پایین‌تر است.

تفاوت بین I-Beam و میلگرد مورد استفاده در سازه

I-Beam یکی از اجزای اصلی ساختمان‌ های اسکلت فلزی و ساختمان های اسکلت بتنی محسوب می‌شود. با توجه به کاربرد زیاد تیرهای فولادی I و میلگرد در ساخت سازه‌ها، در اینجا اشاره کوتاهی به تفاوت‌های بین این دو شده است.

 • تیر فولادی I از جمله اعضای اصلی سازه است اما میلگرد به عنوان یکی از مواد یا مصالح ساختمانی محسوب می‌شود.
 • در مهندسی سازه، I-Beam می‌تواند از فولاد، RCC و یا ترکیب چند متریال ساخته شود، در حالیکه میلگرد مربوط به سازه، معمولاً از فولاد ساخته می‌شود.

مراحل ساخت تیر آهن و روش‌ های بُرش آن

تیرهای فولادی از شمش آهن ساخته و تولید می‌شوند. شمش‌ها را توسط یک جک هیدرولیکی به داخل کوره هدایت می‌کنند تا پخته شوند. در این مرحله دمای کوره را به 1100 درجه سانتی‌گراد می‌رسانند تا برای مرحلۀ نورد آماده شود. بعد از آن، نوبت به مرحلۀ رافینگ است. شمش‌ها از طریق رول‌ها وارد مرحلۀ رافینگ می‌شوند. در این قسمت، طیّ سه مرحله از قطر شمش‌ها کاسته شده و در عوض، به طول‌شان افزوده می‌شود. در نهایت، محصولات آماده شده را در طول‌های مشخص برش می‌دهند.

دو روش برای برش وجود دارد:

 1. برش به روش برنول یا هوا برش: در این روش، شعلۀ بنفش رنگی از گاز استیلن و اکسیژن، از لوله‌ای به نام برنول منتشر می‌شود و برش صورت می‌گیرد.
 2. برش به روش کوپال: توسط دستگاه‌های برش سنگین که مجهز به برش گیوتین است صورت می‌گیرد.

قیمت تیرآهن تحت تأثیر چه عواملی است؟

 • تیرهای فولادی به دو صورت به فروش می‌رسد: به صورت شاخه‌ای و کیلویی. بنابراین، در زمان خرید، محاسبات قیمتی خود را به صورت شاخه و کیلویی لحاظ کرده و یکی را انتخاب کنید. طول هر شاخه تیر فولادی، 6 و 12 متر است.
 • بسته به اینکه محصول مورد نظرتان را از کارخانه خریداری کنید یا از بنگاه، بر قیمت نهایی خرید شما تأثیر گذار است. در صورت خرید از بنگاه، معمولاً یک پارامتر به نام خرج بنگاه بر قیمت نهایی خرید شما تأثیر می‌گذارد.
 • قیمت شمش به عنوان ماده اولیه جهت تولید تیرهای فولادی، از دیگر موارد مؤثر بر قیمت این محصول است.
 • با توجه به فرمول تعریف شده برای قیمت مقاطع فولادی در بورس کالا، قیمت تیرآهن در بورس کالا، تابعی از قیمت پایه میلگرد است.
 • میزان عرضه و تقاضای واقعی در بازار آزاد و میزان صادرات IPE به کشورهای دیگر، از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت روزانه این محصول است.
 • متأسفانه، قیمت تمام مقاطع فلزی در ایران، تحت تأثیر نوسانات دلار است. با توجه به اینکه نرخ دلار به طور روزانه در حال تغییر است، قیمت مقاطع فلزی نیز در تغییر است. بنابراین، حتماً پیش از خرید، استعلام قیمت کنید. قیمت برندهای داخلی را در لیست جداول زیر ببینید. همچنین برای اطلاع از روند قیمت IPE در روزها و هفته های گذشته، می‌توانید با کلیک بر روی آیکون نمودار در جداول، نمودار هفتگی و ماهانه قیمت تیرآهن مربوط به هر کارخانه را مشاهده کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان امور ساختمانی و داشتن بهترین انتخاب جهت خرید به صرفۀ مقاطع فولادی ساختمان خود با ما تماس بگیرید:  90000011

)