اجرای نما

خدمات قابل ارائه در این سرویساجرای نما ساختمان در انواع سبک ها با قیمت مناسب

اجرای نما ساختمان عبارت است از عملیات زیباسازی ظاهر سازه با استفاده از مصالح ساختمانی خاص همچون سنگ، سیمان، شیشه، چوب، آجر و کاهگل. این کار به چند روش مختلف از جمله اجراي نمای خشک، اجرا با ملات و سیمان و همچنین اجرا با چسب انجام می‌شود. اجراي نمای خشک، با استفاده از پیچ و مهره صورت می‌گیرد. در مواردی مانند اجرای نما روی هبلکس، باید از چسب استفاده شود. مراحل اجرای نما نیز شامل سه مرحله طراحی، زیرسازی و در نهایت اجرا است. قیمت اجرای نمای سازه های ساختمانی بر اساس هر مترمربع تعیین می‌شود. انتخاب سبک و نوع روش اجرا و همچنین تجربه مهندس ناظر، بر این قیمت تأثیرگذار است. اجراي نما بدون داربست احتیاج به نیروی متخصص داشته و هزینه بالاتری نیز خواهد داشت. اما در مقابل، افزایش ایمنی و افزایش سرعت کار را در پی دارد.

جهت اجرای تخصصی نما در تهران و سایر نقاط ایران با بهترین کیفیت، با شرکت مهندسی آنلاین سازه تماس بگیرید. 90000011

اجرای نما چیست؟

 

اجرای نما در ساختمان‌سازی، به عملیاتی گفته می‌شود که باعث زیبایی ظاهری ساختمان شده و کمک می‌کند نمای ساختمان در برابر آلودگی‌ها و بر اثر گذر زمان، استحکام و مقاومت خود را حفظ کند. برای این کار،‌از مصالح ساختمانی که مختص نمای سازه هستند،‌مثل سنگ نما، آجر نما و حتی شیشه‌های مخصوص استفاده می‌شود. علاوه بر این‌ها،‌سیمان،‌قلوه های سنگی طبیعی و سرامیک،‌از دیگر موادی هستند که در اجرای نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شوند و طرفداران خود را دارند. بکارگیری هر یک از این مصالح، روش‌های اجرایی خاص خود را دارد که در همین مطلب شرح داده شده است.

 

برخی از خدمات آنلاین سازه در زمینه اجراي نما ساختمان

اجرای نما ساختمان در انواع سبک های اجرایی با قیمت مناسب و کیفیت عالی تخصص ماست. برخی از خدمات ما در این زمینه به قرار زیر است:

  1. اجرای نمای رومی با سنگ و سرامیک
  2. اجراي نمای استرچ متال
  3. اجرای نما روی هبلکس
  4. اجرای نماي سمنت برد
  5. اجراي نمای سیمانی
  6. اجرای نما با سیمان سفید
  7. اجرای نمای کاهگلی
  8. اجرای نماي مینرال
  9. اجراي نمای آجری
  10. اجرای نما لمبه
  11. اجراي نمای شیشه‌ای

مراحل اجرای نمای ساختمان

اجرای نما از ابتدا تا انتها شامل سه مرحله است:

 1. طراحی نما: توسط مهندس معمار انجام می‌شود و نقش مهمی در چشم انداز ظاهری یک سازه ساختمانی دارد.
 2. زیرسازی یا شاسی کشی: ایجاد بستری مناسب و سطحی صاف برای اجرای نمای مورد نظر در سازه ساختمانی.
 3. اجرا: اتصال مصالح مورد استفاده به سطح صاف حاصل از مرحله قبل است. این اتصال با پیچ و مهره، ملات یا آداپتور صورت می‌گیرد.

همانطور که گفته شد، زیرسازی مجموعه عملیاتی است که طی آن بستری مناسب و سطحی صاف برای اجرای نما مورد نظر در سازه ساختمانی ایجاد می‌شود. زیرسازی مهمترین مرحله اجرایی است. هرگونه اشتباه، کم کاری یا اهمال در آن، علاوه بر اینکه ممکن است منجر به خرابی و ایجاد هزینه‌ای اضافی خواهد شد. خطرات احتمالی سقوط مصالح به دلایلی مانند بارندگی، طوفان، زلزله یا منجمد و منبسط شدن ناشی از تغییرات دمایی نیز وجود دارد.

 شاسی کشی یا همان زیرسازی نیز خود شامل مراحلی است:

 1. انتخاب مصالح مورد نیاز
 2. انتخاب پروفیل مناسب
 3. تهیه نقشه فاز 2 شاسی کشی
 4. نبشی کشی
 5. ریسمان کشی

هر یک از مراحل مذکور در ادامه شرح داده شده است.

1- انتخاب مصالح مورد نیاز

انتخاب مصالح مورد نیاز بر اساس سبک اجرایی تعیین می‌شود. به عنوان مثال، سنگ از جمله مصالح اصلی در اجرای نمای رومی است. یا برای نمای آجری، باید از آجر استفاده شود. مرغوبیت مصالح مهم است. انتخاب و خرید مصالح مرغوب، علاوه بر اینکه نمای کار را تمیز و شیک‌تر ارائه می‌دهد، ماندگاری بهتری نیز خواهد داشت. عواملی مانند شرایط اقلیمی منطقه نیز بهتر است در انتخاب نوع مصالح در نظر گرفته شود.

2- انتخاب پروفیل مناسب

در اجرای برخی از نماهای برجسته، از پروفیل های فلزی (با ابعاد 40×40، 60×40 و 80×40) به عنوان زیرسازی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، از نبشی برای زیر سازی نماهای رومی و کلاسیک که با سنگ اجرا می‌شود، استفاده می‌گردد. در مورد نماهای سیمانی، رابیتس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقاومت پروفیل‌ها در برابر زنگ‌زدگی، خوردگی و پوسیدگی مهم است و بهتر است تا حد امکان آلیاژهای مقاوم انتخاب شوند.

3- تهیه نقشه فاز دو

نقشه فاز 2 شاسی‌کشی شامل اطلاعات مربوط به نما است. اطلاعاتی مانند نوع پروفیل مورد نیاز، مشخصات مقاطع (ابعاد و ضخامت)، محل اتصال شاسی‌کشی به سازه، نوع جوش و ابعاد جوش. نقشه فاز 2 در مرحله طراحی معماری توسط مهندس طراح تهیه می‌شود.

4- نبشی کشی و ریسمان کشی

نبشی پرکاربردترین پروفیل ساختمانی است که برای زیرسازی نماها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل است که این مرحله در اصطلاح نبشی کشی نام دارد. اما علاوه بر آن، از ناودانی، تیرآهن، قوطی، توری رابیتس و میلگرد ساده نیز بسته به شرایط پروژه می‌توان استفاده کرد. به عنوان مثال، در نماهای سیمانی از رابیتس استفاده می‌شود؛ هنگام استفاده از رابیتس، میلگرد هم نیاز می‌شود.

بعد از نبشی‌کشی نوبت به ریسمان‌کشی می‌رسد. ریسمان‌کشی با کمک به اصلاح فرورفتگی‌ها و برجستگی‌های موجود در نما، به تراز شدن نما کمک می‌کند.

مراحل اجرای نمای ساختمان

 

روش های اجرای نما ساختمان چگونه است؟

در اجرای نمای ساختمان‌ها از مصالح مختلفی استفاده می‌شود. معمولاً نوع مصالح مورد استفاده در اجرا بر تعیین روش اجرایی بر اساس تأثیرگذار است. بر این اساس، اجرای نمای یک سازه ساختمانی می‌تواند به روش های زیر صورت گیرد:

 1. اجراي نما با ملات سیمان
 2. اجرای نما خشک (با پیچ و مهره)
 3. اجراي نما با چسب
 4. اجرای نما با آداپتور (برای نماهای شیشه‌ای)

 

1- اجراي نما ساختمان با ملات ماسه سیمان

استفاده از ملات ماسه سیمان از رایج‌ترین روش‌های اجرای نمای سازه‌های ساختمانی است که از گذشته مورد استفاده قرار داشته است. بنابراین، یک روش سنتی محسوب می‌شود. استفاده از این روش گرچه ممکن است سرعت اجرای کار را کمی پایین آورد اما مزیتی دارد که ارزش استفاده را بالا می‌برد و آن پیوند مستحکم مصالح نما با جدار اصلی ساختمان است. این پیوند قوی احتمال سقوط سنگ نما را کاهش می‌دهد. استفاده از ملات ماسه سیمان مزیت دیگری نیز دارد. اینکه اگر نمای ساختمان تراز نباشد، قرارگیری ملات بر جدار سازه، عدم تراز بودن را کم کرده و میزان خطا را کاهش می‌دهد. دوغاب ملات ماسه سیمان می‌توان موجب کثیف شدن ظاهر نما شود که این البته در حین پیشرفت کار توسط نیروی اجرایی پاک می‌شود.

2- اجرای نمای خشک

زمانی که برای تعبیه سنگ، سرامیک یا سایر اعضای نما، بجای ملات ماسه سیمان از پیچ و مهره های مخصوص استفاده شود، اجرای نما به صورت خشک است. برای اجرای این روش باید از نیروهای متخصص و با تجربه استفاده کرد. می‌توان اجرای آن را به کارگران ساده هم آموزش داد. برای نصب سرامیک به روش خشک، روش‌های مختلفی وجود دارد:

 • نصب با کلیپس نمایان
 • نصب با کلیپس شیاری مخفی
 • نصب به روش KEIL

زیرسازی نمای سرامیک خشک با متریال آلومینیوم انجام می‌شود. قطعات نگهدارندۀ سرامیک خشک نیز از جنس متریال فولادی است.

اجرای نمای ساختمان به روش خشک مزایایی دارد؛ از جمله:

 1. عدم نیاز به داربست
 2. عدم ایجاد ضایعات ساختمانی
 3. افزایش سرعت اجرا و پیشرفت کار
 4. مناسب برای ساختمان های بلند مرتبه
 5. عایق بندی صوتی و حرارتی ساختمان پس از اجرا

3- اجرای نما ساختمان با چسب

در این روش جهت اتصال مصالح ساختمانی به نما، از چسب های مخصوص استفاده می‌شود. انواع مختلف چسب وجود دارد. بسته به نوع مصالح مصرفی، چسب متناسب با آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدیهی است که کیفیت چسب و انتخاب صحیح آن در ماندگاری مصالح نما بر سطح دیوار حرف اول را می‌زند. قبل از استفاده از چسب، لازم است از ماده‌ای به نام پلاستر سیمانی استفاده شود. پلاستر سیمانی در واقع نقش زیرساز را دارد و کمک می‌کند تا مصالح آغشته به چسب، به نحو بهتری به دیوار بچسبد. از مزیت‌های این روش، کاهش حرکات ارتعاشی آجر و کاشی به دلیل خاصیت الاستیکی چسب است. نکته مهم، دقت مهندس یا استادکار ناظر در زمان اجرا است. اگر در حین کار، آب به پشت مصالح نفوذ کند، در فرایند چسبیدن اختلال ایجاد می‌شود. از طرف دیگر، یخ زدن آب سبب جدا شدن مصالح نما و سقوط آن خواهد شد.

4- نحوه اجرای نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیتی ساختمان در سال‌های اخیر مورد استقبال بسیاری از کارفرمایان قرار گرفته است. کامپوزیت‌ها محصولات مهندسی شده‌ای هستند که از دو شیت آلومینیوم و یک لایه پلاستیک پلی اتیلن ساخته شده‌اند. برای نماهای کامپوزیتی، از پنل ها یا صفحات کامپوزیت آلومینیومی استفاده می‌شود و زیرسازی معمولاً به روش فلزی انجام می‌گیرد. این زیرسازی می‌تواند از جنس آلومینیوم یا فولاد باشد. سپس با استفاده از پیچ و مهره یا پرچ کاری، ورق آلومینیوم به شاسی کشی فولادی اتصال داده می‌شود. در فواصل بین ورق‌های نصب شده، از نوارهای فلزی یا چسب پلی اورتان و یا رزین سیلیکونی استفاده می‌شود. این کار علاوه بر زیباتر کردن نما، نوعی عایق برای صفحات کامپوزیت است و از ورود آب به زیر صفحات جلوگیری می‌کند. از پنل‌های آلومینیومی کوچک لوزی شکل، می‌توان برای ایجاد افکت‌های منحصر به فرد در نما استفاده کرد. علاوه بر این، ظاهری ظریف و مدرن به ساختمان می‌بخشد. استفاده از کامپوزیت آلومینیوم این حالت را ایجاد می‌کند که ظاهر سازه بسته به نحوه تابش نور و زمان روز تغییر کند و در هر زمان از شبانه روز، چهره‌ای خاص به ساختمان می‌بخشد.

اجرای نمای کامپوزیت مزایای خاص خود را دارد؛ از جمله اینکه:

 1. روش نصب و مونتاژ ساده است.
 2. سرعت نصب در این روش بیشتر است.
 3. استفاده از آن باعث کاهش وزن مرده ساختمان می‌شود.
 4. ماندگاری بالایی داشته و برای همۀ اقلیم ها مناسب است.
 5. خاصیت ضد آتش و ضد مغناطیسی دارد.
 6. به راحتی قابل شستشو است.
 7. تنوع در رنگ و طرح.

با همه مزیت‌هایی که گفته شد، نمای کامپوزیت مانند هر نمای دیگری، نقص‌های خاص خود را دارد. از جمله اینکه در برابر ضربه ها تغییر شکل می‌دهد و در برابر باد و طوفان نیز مقاومت بالایی ندارد.

نحوه اجرای نما کامپوزیت چگونه است؟

 

نمای اسپایدر

یکی از مصالح ساختمانی که به تکامل معماری کمک کرده است، شیشه است. نمای اسپایدر (Spider facade) یکی از جذاب‌ترین انواع نماهای ساختمانی است که در آن از شیشه استفاده می‌شود. فرق آن با دیگر نماهای شیشه ای این است که بالاترین نسبت شیشه به بدنه را دارد. کاربرد اصلی نمای اسپایدر در مورد ساختمان‌های اداری و تجاری است. متداول‌ترین مواد برای اتصال شیشه‌ها، متریال استنلس استیل است. انطباق پذیری خوب شیشه و قابلیت چکش خواری استنلس استیل، این دو متریال را به خوبی در کنار هم قرار می‌دهد. در نماهای اسپایدر، هیچگونه سازه عمودی یا افقی بر صفحۀ شیشه دیده نمی‌شود. Spider facade انواع مختلفی دارد:

 1. مدل عنکبوت لوله‌ای (Tubular spider model)
 2. مدل عنکبوت بال شیشه‌ای (Glass fin spider model)
 3. مدل کابلی یا طناب سیمی (Cable spider model)

مانند همۀ نماهای ساختمان، اسپایدر نیز مزایا و معایبی دارد که استفاده از آن را در شرایط خاص محدود می‌کند.

مزیت های اجرای نما اسپایدر

 • سبک بودن سازه و اتصالات
 • مقاومت در برابر نیروی زلزله از طریق امکان جابجایی نما
 • ایجاد نمایی با شفافیت یکپارچه

معایب و محدودیت ها

 • برای اجرای اسپایدر، نیاز به محاسبات و کنترل توسط مهندسان عمران است.
 • برای آب بندی مناسب نیاز به کنترل مداوم دارد.
 • جزئیات Pop-up پیچیده دارد.

 

 قیمت اجرای نما

 1. سبک نما.
 2. نوع مصالح و میزان مرغوبیت مصالح مورد استفاده در کار.
 3. نوع روش اجرای نما (اجرا با ملات ماسه سیمان، خشک و یا با چسب).
 4. دستمزد مهندس ناظر، استادکار و کارگران.

قیمت اجرای نمای سازه های ساختمانی بر اساس هر مترمربع محاسبه می‌شود. از میان سبک‌های مختلف معماری که برای طراحی نما مورد استفاده قرار می‌گیرد، اجرای نمای سنگی ساده و آجری، کم هزینه‌تر است. قیمت اجرای نمای کلاسیک و رومی بالاتر است. قیمت نمای اسپایدر که نوعی نمای شیشه‌ای است، بالاتر از سایر سبک‌هاست. هزینه نمای کامپوزیت شامل نوع ورق کامپوزیت، قیمت پروفیل (به عنوان شاسی) و هزینه نصب ورق کامپوزیت می‌باشد. علاوه بر موارد مذکور، قیمت مقاطع فلزی زیر نیز بر قیمت نهایی تأثیرگذار است:

به دلیل نوسان زیاد قیمت مواد اولیه، جهت اطلاع از قیمت دقیق و برآورد هزینه اجرای نمای ساختمان موردنظرتان، با کارشناسان شرکت مهندسی آنلاین سازه تماس بگیرید: 90000011 . از مشاوره رایگان امور ساختمانی متخصصان ما بی بهره نمانید؛ آنلاین سازه همراه شما تا پله آخر...

قیمت اجرای نما ساختمان چقدر است؟

 

اجرای تخصصی نما با پیمانکاران با سابقه

اجراي تخصصی نمای سازه خود را به شرکت مهندسی آنلاین سازه بسپارید؛ زیرا تمهیداتی فراهم کرده‌ایم تا:

 1. با یک تیم حرفه‌ای و قابل اعتماد کار کنید.
 2. بهترین و باکیفیت‌ترین مصالح را در پروژه خود داشته باشید.
 3. ظاهر و نمایی شکیل و شیک و در عین حال ایمن به سازه خود ببخشید.
 4. پروژه خود را با بالاترین کیفیت و اقتصادی‌ترین صورت ممکن به اتمام برسانید.
 5. زمان را از دست ندهید!
پیمانکار و شرکت مجری اجرای نما در تهران
اجرای نما ساختمان به سبک کلاسیک
اجرای نمای ساختمان؛ نمای شیشه ای
اجرای نمای آجری برای ساختمان
اجرای نمای ساختمان با پنل کامپوزیت آلومینیوم
اجرای نمای خشک
اجرای نما ساختمان