وام ودیعه مسکن برای مستاجران؛ شرایط و مهلت ثبت نام

 Vote: 5 person
وام ودیعه مسکن برای مستاجران

با توجه به تورم بالای موجود در بازار مسکن، قیمت خانه در اکثر شهرهای کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. این موضوع بر نرخ اجاره هم تاثیر داشته و به افزایش آن منجر گردیده است. در همین راستا، دولت اقدام به ارائه طرح‌هایی جهت کمک به مستاجرین نموده که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به وام ودیعه مسکن اشاره کرد. بر اساس طرح مذکور، دولت به مستاجرانی که دارای شرایط لازم باشند، تسهیلاتی با درصد سود و مهلت بازپرداخت مشخص ارائه خواهد کرد.

متقاضیان استفاده از وام ودیعه مسکن باید از مهلت تعیین شده برای ثبت نام آگاه بوده و در این بازه زمانی درخواست شان را ارائه دهند. با توجه به این که بسیاری از مستاجرین در بخش های مختلف کشور تمایل به استفاده از این تسهیلات دارند، در ادامه شرایط مورد نیاز، مهلت نام نویسی، مدارک لازم و روش ثبت نام را به صورت کامل توضیح خواهیم داد. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در رابطه با این تسهیلات به دست آورید.

مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن

بر اساس اطلاعیه های منتشر شده از سوی نهادهای ذی ربط، زمان نام نویسی جهت استفاده از وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۱ از تاریخ ۲۶ خرداد ماه آغاز و تا پایان آذر ماه ادامه دارد. پس آن دسته از مستاجرانی که شرایط مورد نیاز برای برخورداری از این تسهیلات را داشته باشند، باید در این بازه زمانی نسبت به ثبت درخواست وام اقدام نمایند. این نوع تسهیلات در سال قبل هم به متقاضیان ارائه شد و با توجه به شرایط تورم در بازار مسکن، به احتمال زیاد در سال های آینده هم ادامه داشته باشد.

شرایط دریافت وام ودیعه 1401

دقت داشته باشید که برای استفاده از تسهیلات ودیعه مسکن هم مانند سایر انواع وام، یک سری شرایط تعیین شده است. تنها آن دسته از داوطلبان امکان دریافت این وام را دارند که از شرایط لازم برخوردار باشند. پس قبل از این که جهت دریافت تسهیلات ودیعه نام نویسی کنید، ابتدا شرایط مورد نیاز را مورد بررسی قرار داده و از واجد شرایط بودن خود اطمینان حاصل نمایید. با توجه به اهیمت موضوع، در این بخش برخی از مهمترین شرایط اعلام شده جهت دریافت وام ودیعه مسکن را برای‌تان آورده‌ایم. این موارد به شرح ذیل است:

  • متقاضیان استفاده از این تسهیلات باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند؛‌ به این ترتیب، افراد مجردی که سرپرست خانوار هم نباشند، امکان دریافت وام ودیعه را نخواهند داشت مگر در دو مورد زیر که از شرایط تاهل مستثنی هستند:
  • زنان بالای ۳۵ سال که با خانواده زندگی نمی‌کنند و خود سرپرست هستند.
  • مردانی که قبلا سرپرست خانواده بوده اما اکنون به دلیل طلاق یا فوت همسر مجرد شده اند.
  • داوطلبان دریافت وام ودیعه باید دارای اجاره نامه رسمی باشند یا این که اجاره نامه آن ها در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت شده و کد رهگیری داشته باشند.
  • تاریخ عقد قرارداد اجاره باید نهایتاً تا پایان مهلت تعیین شده برای نام نویسی باشد. بر اساس مهلت در نظر گرفته شده جهت ثبت نام این وام، اجاره نامه نهایتا باید تا پایان آذر ماه انعقاد شده باشد.
  • پس از این که متقاضی به بانک مربوطه جهت دریافت تسهیلات معرفی می‌شود، نهایتا باید طی دو هفته نسبت به مراجعه به بانک و تحویل اسناد و مدارک مورد نیاز اقدام نماید. در غیر این صورت، درخواست وام وی رد خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن

افرادی که قصد استفاده از وام ودیعه را دارند، پس از بررسی شرایط و اطمینان از واجد شرایط بودن خود، باید مدارک لازم جهت دریافت این وام را هم آماده کنند. این مدارک هم برای ثبت نام اینترنتی و هم در هنگام مراجعه به بانک و ثبت نهایی درخواست مورد نیاز می‌باشند. از آن جایی که بسیاری از هم وطنان قصد دریافت تسهیلات کمک ودیعه را دارند، در این قسمت مدارک لازم جهت این امر را بیان کرده ایم تا در هنگام ثبت نام یا مراجعه به بانک با مشکل مواجه نشوید. این مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱ شامل موارد زیر می‌شوند:

  • تصویر اسکن شده شناسنامه فرد متقاضی و تمام افراد تحت تکفل وی
  • عکس اسکن شده از کارت ملی شخص متقاضی
  • اسکن تصویر گواهی سرپرستی برای زنان سرپرست خانوار
  • تصویر اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ای که در سامانه ثبت معاملات املاک ثبت شده است

این مدارک و اطلاعات که به صورت فایل اسکن هستند، عمدتا جهت بارگذاری در سامانه ثبت نام مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه، هنگام مراجعه حضوری به بانک خدمات دهنده هم باید اصل این مدارک را همراه داشته باشید.

نحوه ثبت نام

اطلاع از روش نام نویسی جهت دریافت این وام برای متقاضیان از اهمیت زیادی برخوردار است. در این رابطه باید بگوییم که ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه به صورت کاملا اینترنتی و از طریق سامانه در نظر گرفته شده جهت این امر انجام می‌گیرد. این سامانه همان سایت نهضت ملی مسکن است که به درگاهی جامع به منظور پردازش اطلاعات و ارائه خدمات در این حوزه تبدیل شده است. بنابراین، متقاضیان باید نشانی اینترنتی این سامانه یعنی saman.mrud.ir را در مرورگر خود جست و جو کرده و پس از ورود به صفحه اصلی آن، گزینه «ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه» را انتخاب نمایند.

پس از ورود به سامانه و انتخاب گزینه مربوطه، وارد فرایند ثبت نام شده و باید مراحل لازم را یکی پس از دیگری طی کنید. همچنین لازم است اطلاعات و مدارک مورد نیاز را هم به صورت کامل بارگذاری نمایید. پس از اتمام فرایند ثبت نام، یک کد رهگیری در اختیارتان قرار می‌گیرد. از طرف دیگر، درخواست شما توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید، به بانک تسهیلات دهند معرفی خواهید شد. از این لحظه به مدت دو هفته فرصت دارید تا با همراه داشتن مدارک لازم، به بانک مذکور مراجعه نموده و ثبت نام‌تان را نهایی کنید.

ثبت نام وام ودیعه مسکن

مبلغ وام ودیعه مسکن، سود و اقساط

میزان تسهیلات در نظر گرفته شده جهت کمک ودیعه مسکن در شهرهای مختلف متفاوت است. دلیل آن هم اختلاف هزینه اجاره در شهر تهران و سایر شهرهای بزرگ با شهرهای کوچک تر است. بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، مبلغ این وام برای شهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان و سایر کلانشهرها از جمله شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، کرج، قم، اهواز و کرمانشاه ۷۰ و شهرهای دیگر ۴۰ میلیون تومان خواهد بود. سود در نظر گرفته شده برای این تسهیلات هم ۱۸ درصد و مدت زمان بازپرداخت آن ۵ ساله است؛ از این رو متقاضیان جهت بازپرداخت این وام مشکلی چندانی نخواهند داشت.


لطفا به این مطلب امتیاز دهید و ما را در بهینه کردن مطالب یاری نمایید.
one star rate
%20
two star rate
%0
three star rate
%20
four star rate
%20
five star rate
%40
 میانگین رای: 5 نفر

نظرات ( 8 )

مهدی نظری

وام میخوام

1401/8/13 در ساعت 0:48
سحر کوه فر

از طریق آدرس saman.mrud.ir اقدام کنید.

1401/8/14 در ساعت 9:47

لیلا یعقوبی

با عرض سلام و خسته نباشی اینجانب همسر آزاده و جانباز دارای ۲ فرزند مستاجر هستم چطور میتونم وام اجاره مسکن دریافت کنم؟

1401/8/16 در ساعت 20:48
سحر کوه فر

سلام و تشکر سرکار خانم یعقوبی، اگر سرپرست خانواده باشید، مشمول دریافت وام ودیعه مسکن هستید. همچنین لازم هست که اجاره نامه رسمی داشته باشید؛ اگر اجاره نامه رسمی ندارید، باید نهایتاً تا پایان آذر ماه سال جاری اجاره نامه رسمی رو تهیه کنید. سپس مداراکی رو لازم دارید که در متن بالا توضیح داده شده است. آدرس saman.mrud.ir را در مرورگر اینترنت خود وارد کنید و سپس ثبت نام کنید. برای طی روال بانکی هم به بانک مراجعه کنید و از متصدیان بانکی شرایط رو جویا شوید تا کارهاتون به بهترین نحو پیش بره.

1401/8/17 در ساعت 10:39

خلیل پروبن

سلام. خسته‌ نباشید. الکی میگن ثبت نام کنید وام بگیری ثبت نام کردم بانک صادرات شعبه خلیج فارس. رفتم پیش رئیس بانک میگه به ما ابلاغ نشده بودجه نداریم واسه این بانک

1401/8/18 در ساعت 18:32
سحر کوه فر

1401/8/19 در ساعت 10:50

میرابولفضل سیدمرندی

سلام وام ودیعه مسکن را بنده بانک اینده را انتخاب کردم شعبه یافت اباد ولی متاسفانه هر موقع میرم میگن سايت ها باز نشده واقعا درمانده شدم و وقت قراداد داره تمام میشه چیکار کنم

1401/9/2 در ساعت 22:46
سحر کوه فر

سلام دوست عزیز. اینکه کدام بانک ها پاسخگویی مناسب تری دارند و تا چه حد این وام به همۀ مردم عادی تعلق دارد، اطلاعی نداریم.

1401/9/6 در ساعت 9:28

ارسال پیام